HEI er med i ansøgerfeltet om kommunalt tilskud til et kunstgræsanlæg, med alt hvad der skal til for at spille udendørs fodbold i den mørke tid. Fodbold-afdelingen i HEI er i rivende udvikling, og vi vil gerne kunne tilbyde vores medlemmer de bedste faciliteter hele året rundt.
Et anlæg i Skæring vil ikke bare komme Hjortshøj-Egås spillere til gode. HEI samarbejder med Skødstrups Sportsforening og Virup Idrætsforening, som vil kunne leje sig ind på anlægget, således at vi sikrer optimal brug. I alt har disse klubber 1400 spillere tilsammen.
Skolefritidsordningerne på de lokale skoler, som netop er blevet certificerede idræts-SFO'er, har også vist interesse for anlægget. En kunstgræsbane vil således gavne rigtig mange boldglade mennesker i alle aldre.
HEI råder allerede over en halv million kroner til projektet, men for at det kan realiseres, mangler der stadig omkring tre millioner. Århus Kommunes afdeling for Sport og Fritid har afsat penge til to anlæg, og det er altså disse midler, klubben søger at få del i. Der er i alt 7 klubber, der har søgt om penge, så konkurrencen er skarp.
I HEIs fodboldafdeling håber vi på det bedste :)
Lidt billeder nedenfor : HEI-drenge til træningsstævne på Skovbakkens Kunstgræsbane. Det er koldt, men friske fyre kan sagtens spille bold om vinteren.